Tvrtka SCHRACK TECHNIK d.o.o. nudi paletu stanica za napajanje električnih vozila i-Charge. Izvedbu i-Charge stanica određuje željena razina nadzora nad stanicom: nadzora pristupa korištenju stanice i nadzora predane energije. Stanice i-Charge su hrvatski proizvod!
Postoje stanice za napajanje izmjeničnom ili istosmjernom strujom. Ovdje će biti riječ samo o i-Charge stanicama za napajanje električnih vozila izmjeničnom strujom. Mjerenje predane električne energije, RFID identifikacija korisnika, praćenje rada stanice na daljinu samo su neke od mogućnosti nadzora stanice.
Sve stanice i-Charge koje nudi SCHRACK TECHNIK sadržavaju zaštitne elemente, zaštitne prekidače, zaštitne sklopke diferencijalne struje (tzv. RCD sklopke) i nadzornik punjenja prema normama niza HRN EN 61 851.
Uobičajeno su opremljene s po dvije utičnice Type2 (3 × 400 V / 16 A) što osigurava snagu punjenja od 11 kW po utičnici, a po potrebi se mogu izvesti i s izvedbom utičnice Type2 za punjenje s 22 kW po utičnici (3 × 400 V / 32 A), odnosno s jednofaznom šuko-priključnicom (230 V / 16 A) što osigurava priključnu snagu 3,7 kW po utičnici.
Kućište je izvedeno od plastificiranog nehrđajućeg čelika. Stanica je predviđena za montažu vijcima na tlo uz dovod kabela kroz dno ormara. Električni priključak se izvodi na pet stezaljki (sustav TNS). Prema zahtjevima kupca stanicu je moguće ciljano obojati i oslikati.
Stanice za napajanje električnih vozila tipa i-Charge-V1 ne mjere potrošnju energije, a standardno mogu imati identifikaciju korisnika RFID karticom (slika 1).
Mogu se izvesti i bez identifikacije korisnika, dakle potpuno „otvorene“ za pristup, odnosno punjenje.
Stanice za napajanje električnih vozila i-Charge-V2 koriste RFID način identifikacije korisnika i mjere energiju koja prolazi kroz stanicu prema vozilu. Slika 2 prikazuje sučelja stanice s okolinom: energetski ulaz i izlaz, identifikacijsko RFID sučelje za identifikaciju korisnika i komunikacijsko sučelje.
U stanici se nalazi ugrađeno brojilo energije, procesno računalo, web poslužitelj i usmjernik. Pomoću web poslužitelja i usmjernika podaci punjenja postaju dostupni i izvan stanice. Stanica proizvodi vlastitu Wi-Fi bežičnu mrežu preko Wi-Fi usmjernika, a dodatno ima i svoj kabelski priključak za IT mrežu, također preko Wi-Fi usmjernika (slike 3 i 4).
Slika 3. Stanica za napajanje i-Charge-V2 s bežičnim spajanjem na stanicu
Slika 4. Stanica za napajanje i-Charge-V2 u radu s kabelskim priključkom u IT mrežno okruženje
Nadzorni program stanice koji se odvija u web poslužitelju u stanici može se dohvatiti običnim web preglednikom s fizički udaljenog računala kroz mrežu na koju je žičano spojena stanica.
Druga mogućnost je dohvaćanje nadzornog programa u web poslužitelju spajanjem izravno u Wi-fi mrežu koju stvara punionica.
Nadzorni program (slika 5) u Web poslužitelju u stanici prikuplja podatke iz procesnog računala u stanici vezano za rad stanice, registrira korisnike na RFID kartice, prati potrošnju korisnika i sprema podatke o punjenju u bazu podataka.
Ovi podaci mogu biti osnova za obračun usluge punjenja.
Pristupom preko web preglednika s udaljenog računala ili telefona na web poslužitelj stanice omogućen je udaljeni nadzor ciklusa punjenja korisnika, npr. s recepcije hotela, kampa ili parkirališta. I korisnik stanice može po želji pristupiti web poslužitelju u stanici i uvjeriti se osobno u svoje podatke punjenja. Preko web preglednika može se na opisani način s jednog nadzornog računala (recimo na recepciji neke ustanove) nadzirati rad više stanica, odnosno i nekoliko parkirališta opremljenih stanicama.
Pretraživali ste prema ovim riječima: električni automobil, elektro auto, automobil na struju, punjenje elektro automobila, auto na struju, punjenje auto baterija
Josip Zdenković 10/2018
Hotel "Villa Dvor" - Omiš
Hotel "Zelenkrov" - Čepin
Srednja strukovna škola - Samobor